Czego nie powinniśmy robić w soczewkach kontaktowych?

0
421

Soczewki kontaktowe mają tę przewagę nad okularami, że pozwalają nam swobodnie wykonywać różne czynności. Nie zsuwają się bowiem z oczu nawet w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego czy podczas wykonywania gwałtownych ruchów. Nie oznacza to jednak, że zawsze możemy ich używać. Kiedy może okazać się to problematyczne?

Katalog czynności, podczas których noszenie soczewek kontaktowych jest niewskazane, nie zawiera wielu pozycji. Niemniej warto o nich pamiętać, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych oczu. Czego więc nie powinniśmy robić w szkłach kontaktowych?

  1. Spać

 

Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na zakup soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku przeznaczonych do całodobowego noszenia, wówczas musimy pamiętać o ściąganiu szkieł z oczu przed pójściem spać. Produkty przeznaczone do noszenia dziennego charakteryzują się bowiem mniejszym uwodnieniem, przez co gdybyśmy pozostawili je na oczach w trakcie snu, do rogówki docierałaby zmniejszona ilość tlenu. To zaś mogłoby doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak nawet utrata wzroku.

 

Jeśli nie chcemy codziennie ściągać soczewek kontaktowych z oczu, wybierzmy rozwiązania przeznaczone do noszenia w trybie dzień-noc. To niezwykle praktyczna opcja, sprawdzająca się w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia.

 

  1. Pływać

 

W przypadku tej czynności zdania są podzielone. Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) nie powinniśmy pływać w soczewkach kontaktowych. Podobne stanowisko przyjmuje Amerykańskie Towarzystwo Optometrii. W wodzie znajdują się bowiem drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą utknąć w szkle kontaktowym, prowadząc do rozwoju groźnych powikłań.

 

Część osób wykazuje jednak odmienne stanowisko, które zezwala na pływanie w soczewkach kontaktowych, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Optują oni za stosowaniem jednorazowych szkieł kontaktowych, które po wyjściu z wody należy natychmiastowo wyrzucić, co pozwala na zachowanie higieny.

Zarówno rozwiązania jednorazowe, jak i przeznaczone do noszenia w trybie dzień-noc dostępne są w salonie optycznym Trendy Opticians. Dzięki szerokiej ofercie https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe z łatwością dobierzmy soczewki kontaktowe, w których będziemy mogli swobodnie wykonywać różne czynności bez obaw o zdrowie oczu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here