Kratka trawnikowa to tania i ekologiczna alternatywa dla popularnej kostki brukowej. Rozwiązanie idealne zarówno do przydomowego ogródka, jak i terenów użytkowych. Łatwość montażu i stosunkowo niskie koszty sprawiają, że ekologiczne kratki trawnikowe stają się z roku na rok coraz popularniejsze.
Kratka trawnikowa – gdzie się sprawdzi?
Poza względami estetycznymi kratka trawnikowa ma wiele praktycznych zastosowań. – Kratka ogrodowa sprawdzi się idealnie jako podłoże trawnika wokół domu czy firmy. Na rynku dostępny jest także specjalny rodzaj kratki do utwardzania skarp i pochyłości terenu. A wzmacniane kratki trawnikowe o grubszych ściankach sprawdzą się idealnie jako wytrzymała nawierzchnia podjazdów czy parkingów – wyjaśnia ekspert firmy geoproduct.pl.
Zakładanie trawnika w kratce ogrodowej
Kratka trawnikowa, jak każdy materiał stabilizujący powierzchnie, wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu. W przypadku trawnika przygotowanie podłoża pod kratkę ogrodową jest bardzo proste i nieskomplikowane. Pierwszy krok to oczywiście usunięcie warstwy wierzchniej wraz z roślinami i ich korzeniami. Następnie wyrównujemy i ubijamy podłoże. Kolejny krok to ułożenie warstwy wyrównującej z piasku podsypkowego. Grubość tej warstwy powinna wynosić od 3 do 5 cm. Na tak przygotowanej powierzchni rozkładamy kratkę. Dzięki specjalnym zaczepom montaż kratki trawnikowej jest banalnie prosty. Po ułożeniu całej powierzchni dobrze jest ją wyrównać, na przykład za pomocą zagęszczarki mechanicznej. Ostatnim krokiem jest wypełnienie kratki ziemią. W związku z tym, że warstwa ziemi w eko kratce nie jest zbyt gruba, bardzo ważny jest wybór gleby odpowiedniej klasy. Najlepszym wyborem będzie dobrej jakości ziemia ogrodnicza z dużą zawartością próchnicy.
Rodzaje traw
Poszukując informacji na temat zakładania trawnika, możemy się niekiedy spotkać z opiniami, że trawa rośnie kiepsko w kratce trawnikowej. Nie jest to jednak prawda. W przypadkach problemów z trawnikiem na takim podłożu, powodem nie jest sama kratka trawnikowa. Ewentualne trudności mogą wynikać ze źle dobranych rodzajów traw, nieodpowiedniej jakości gleby czy nieumiejętnej pielęgnacji trawnika. Optymalna mieszanka trawy do kratki trawnikowej powinna składać się z kilku odmian w odpowiednich proporcjach. Połączenie zalet kilku gatunków nasion zapewni niezakłócony i harmonijny wzrost trawy na naszym trawniku. Idealna do trawników na kratce trawnikowej będzie mieszanka składająca się takich gatunków jak: Życica trwała, Kostrzewa czerwona rozłogowa i kępowa oraz Kostrzewa szczeciniasta. Jedną z mieszanek trawy świetnie nadających się do wysiewu na eko kratce trawnikowej jest geoGRASS. Mieszankę tą opracował producent kratki trawnikowej we współpracy z dystrybutorem nasion traw.
Kiedy siać trawę?
O doborze odpowiedniej gleby pisaliśmy już wcześniej, teraz przyjrzyjmy się temu kiedy najlepiej siać trawę na kratce trawnikowej. Sianie trawy na eko kratce nie różni się w tej kwestii niczym od siewu na tradycyjnym podłożu. Do dyspozycji mamy więc cały okres wegetacji roślin – od wiosny do jesieni. Pamiętajmy jednak, że siew letni może być niepraktyczny ze względu na mniejszą ilość opadów i wilgotność podłoża. Co z kolei wiąże się z koniecznością częstego i obfitego podlewania wschodzącego trawnika. Optymalnymi miesiącami do wysiewu trawnika będą wrzesień i październik.
Jak siać trawę i dosiewanie trawy
Przejdźmy więc do samego zakładania trawnika na kratce ogrodowej. Ziemia powinna być ubita w taki sposób, aby na powierzchni wystawało około 0,5 cm kratki. Nasiona wysiewamy tak zwaną metodą krzyżową. Połowę nasion siejemy wzdłuż położonej kratki, a drugą połowę w poprzek. Zapewnia to optymalne rozłożenie trawy na całej powierzchni trawnika. Tak wysianą trawę pokrywamy piaskiem na grubość kilku milimetrów.
W pierwszych dniach po wysiewie, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża. Podlewać trawnik należy w godzinach porannych, niewielkimi dawkami. Jeśli utrzymamy odpowiedni poziom wilgotności, wschodzenie trawnika powinno trwać około 3 tygodni. A jeśli pojawią się gołe miejsca, dosiewanie trawy przebiega w taki sam sposób jak na tradycyjnych trawnikach.
Nawóz do trawy w kratce trawnikowej
Również nawożenie trawnika na kratce przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku trawników na gruncie. Do wyboru mamy więc nawóz do trawy typu osmocote, tzw. nawozy studniowe oraz popularne nawozy granulowane. Nawozy typu osmocote stosujemy raz na sezon, wczesną wiosną. Nawozy studniowe działają przez około 100 dni – w związku z czym stosujemy je dwa razy w roku. Najtańsze z tej trójki nawozy granulowane stosujemy wedle potrzeb, około 4 do 5 razy w roku.
Kratka trawnikowa to materiał o wielu zaletach. Utwardza i wyrównuje powierzchnię, zapewnia dobrą przepuszczalność wody, jest łatwa w montażu i pozwalaja na stworzenie naturalnego i estetycznego krajobrazu. Jeśli szukasz ekologicznej alternatywy dla nawierzchni betonowych, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.