Jaki fotel do biurka?

0
385

Bez względu na to czy pracujesz przy komputerze długimi godzinami w domu, czy relaksujesz się po pracy przy filmie lub grze, Twój fotel powinien spełniać kilka ścisłych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo Twojego kręgosłupa. Komfort pracy przy komputerze nie powinien być ignorowany, tym bardziej, że szeroki wachlarz wyboru foteli biurowych i komputerowych daje możliwość połączenia zarówno ergonomii oraz stylu. W trakcie lektury tego artykułu dowiesz się jaki fotel wybrać do biurka i jakimi kryteriami podczas tego wyboru się posiłkować. Zacznijmy od bezpieczeństwa.

Bezpieczne środowisko pracy to podstawa

Zanim przejdziemy do kwestii estetycznych, warto pomyśleć o bezpiecznym fotelu. Co to jest bezpieczny fotel? To taki, którego kształt na każdym odcinku będzie dopasowany do naszych pleców. W przyszłym fotelu należy także sprawdzić możliwość regulacji wysokości w taki sposób, aby nogi w kolanach w pozycji siedzącej były zgięte pod kątem 90 stopni. Kąt zgięcia nóg ma wpływ na rozłożenie sił na kręgosłup a co za tym idzie- zbyt nisko lub wysoko usytuowane siedzisko zawsze będzie w pewnym stopniu stanowić zagrożenie dla naszego kręgosłupa.

Jaki fotel do biurka wybrać? Musisz wiedzieć, że każdy szczegół ma znaczenie i wpływ na wygodę użytkowania. Nie inaczej jest w przypadku kolejnego elementu- podłokietniki. Muszą być one miękkie i szerokie, ponieważ nasze ręce muszą z nich korzystać nawet w czasie pracy. Na pewno wielu z nas miało możliwość korzystania z fotela bez podłokietników i bardzo szybko da się odczuć brak podparcia dla łokci, a ręce już po krótkim czasie zaczynają drętwieć i jesteśmy zmuszeni do przerwania pracy. Co więcej, to przepisy BHP narzucają obecność podłokietnika w fotelu, który powinien być usytuowany 190-250 mm od płyty siedziska.

Kolejnymi, nie mniej istotnymi elementami jest podpora całego fotela na pięcioramiennej podstawie wraz z kółkami jezdnymi. Warto też zaopatrzyć się w fotel z regulacją oparcia w zakresie 5-30 stopni.

Świetnym rozwiązaniem jest również fotel biurowy z wysokim oparciem, które zapewni podporę dla głowy, co może okazać się zbawienne np. przy oglądaniu filmów, gdy nie musimy wykazać szczególnego skupienia na danej czynności.

Styl biurka a styl fotela

Posiadając biurko w jasnych barwach (czysta biel czy naturalny dąb) warto uwydatnić obecność fotela poprzez kontrastowe kolory. Może być to brąz, czerń lub czerwień. Ciekawym wykończeniem fotela biurowego są podłokietniki wykonane z aluminium, które nie dość, że trwałe i solidne, dodatkowo nadają elegancji naszemu siedzisku i prezentują się o wiele bardzie okazale niż plastikowe elementy o gorszej jakości. Dzięki takim wstawkom, nasz fotel nie będzie jedną wielką kolorową bryłą, a zgrabnie i z pomysłem dopasowanym meblem.

Fotel skórzany czy materiałowy?

Materiał wykonania paradoksalnie może mieć dla użytkownika decydujące znaczenie. Jedni wybiorą skórę, skaj lub pochodne tych materiałów, ze względu na niezwykłą awangardę takiego wykończenia oraz łatwe utrzymanie mebla w czystości. Drugi wybór pada na wykończenie materiałowe. W przeciwieństwie do skórzanych wyrobów, nasza skóra po dłuższym czasie siedzenia nie przykleja się w nieprzyjemny sposób do skóry oraz nie widać na niej śladów upływu czasu jak w przypadku skóry, która z czasem się wyciera. Fotel materiałowy po pewnym czasie warto jednak wyprać np. specjalnym odkurzaczem, ponieważ pyłki i drobiny kurzu mogą przedostać się wgłąb gąbek i materiału.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here