Jakie badania może zlecić endokrynolog?

0
839

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która dotyczy zaburzeń związanych z funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jej intensywny rozwój nastąpił w drugiej połowie dziewiętnastego wieku za sprawą badań K.A Basedowa, R.J. Gravesa, O.Bertholda oraz Th. Addisona. Warto wiedzieć, kiedy udać się do endokrynologa oraz jakie szczegółowe analizy może on zlecić.

Wskazania

Niewłaściwa praca jednego z występujących w naszym organizmie gruczołów to oznaka, że powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Towarzyszące zaburzeniom objawy to m.in.:

  • nagły przyrost lub spadek masy ciała,
  • trądzik,
  • nadpobudliwość bądź ospałość,
  • bóle głowy,
  • obrzęki rąk oraz dolnych kończyn.

Na wizytę endokrynologiczną w ramach NFZ trzeba czekać kilka miesięcy. Przychodnie prywatne w Warszawie oraz innych miastach mogą być wygodniejszym rozwiązaniem. Na tego typu wizyty nie potrzeba również skierowania od lekarza rodzinnego. Pacjenci trafiają do endokrynologa zazwyczaj po konsultacji internistycznej. W większości są to kobiety planujące dziecko. Niedoczynność tarczycy utrudnia bowiem zajście w ciążę. Dojrzałe kobiety oraz panowie w okresie andropauzy zmagają się natomiast z niedoborem hormonów.

Zalecane badania

Endokrynolodzy w Warszawie i innych miastach najczęściej zlecają swoim pacjentom wykonanie morfologii krwi oraz badania TSH, dzięki któremu określa się stężenie tyreotropiny w ludzkim organizmie. Analizy fT4 i fT3 umożliwiają natomiast oszacowanie nasycenia hormonów tarczycy. Niektórzy pacjenci muszą również wykonać badanie USG gruczołu wydzielania wewnętrznego. Badanie poziomu witaminy D3 wykonywane jest natomiast w związku z nadczynnością przytarczyc. W czasie pierwszej wizyty pulmonologicznej specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem. Warto wówczas zgłaszać niepokojące nas objawy i wszelkie wątpliwości. Umożliwi to lekarzowi postawienie właściwej diagnozy oraz podjęcie odpowiednich działań leczniczych.

Badania endokrynologiczne pozwalają ocenić stan gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż wczesne wykrycie źródła problemów ma duże znaczenie w zwalczaniu danej choroby i objawów z nią związanych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here