Moskitiera na okno – jakie są jej rodzaje i jak ją montować?

0
683

Moskitiera na okno to rozwiązanie, które doceniane jest przede wszystkim latem. Dobrze wykonana i zamontowana moskitiera całkowicie chroni przed dostaniem się do wnętrza mieszkania niechcianych owadów – przede wszystkim komarów. Pozwala mieć otwarte okno niezależnie od pory dnia czy nocy, co istotne jest zwłaszcza podczas letnich upałów. W jaki sposób montuje się moskitierę okienną?

Moskitiera na okno – sposoby montażu

To, w jaki sposób montuje się moskitierę okienną zależy od rodzaju samego sprzętu. Współcześnie najbardziej popularne są moskitiery mocowane przy pomocy taśm i te umieszczone na specjalnych ramkach. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także moskitiera na okno w roletach – nie tylko wygodne, ale i bardzo trwałe.

Przede wszystkim moskitiery montuje się w sposób, który nie utrudnia w żaden sposób swobodnego otwierania i zamykania okna. Najczęściej są więc umieszczane na zewnątrz okien. W tych nielicznych przypadkach, kiedy okna otwierane są na zewnątrz, umieszcza się ją po wewnętrznej stronie. W przypadku okien dachowych również możliwe jest zastosowanie moskitiery. Najczęściej umieszcza się ją w taki sposób, że zasłania całą wnękę okna. Najlepiej sprawdzają się tu specjalnie dostosowane moskitiery w roletach.

Moskitiera na okno montowana przy pomocy taśmy

Rozwiązaniem najczęściej wybieranym są moskitiery mocowane przy pomocy taśmy. Używa się w tym celu taśmy klejącej dwustronnej, którą przykleja się na odpowiedniej strony ramy okna. Siatkę moskitiery należy dociąć na odpowiedni wymiar i przykleić. W celu zasłonięcia brzegów taśmy, można na przykład zakleić je dodatkową warstwą taśmy maskującej. Taki montaż może być trudny na wyższych piętrach budynków, ponieważ aby osiągnąć zadowalający efekt najlepiej wykonywać go z zewnątrz.

Moskitiera na okno w ramce

O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest montaż moskitiery napiętej na specjalnie przygotowanej ramce. Ramki tego rodzaju są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego, bądź aluminium. W sprzedaży znajdują się ramki różnych rozmiarów – należy je odpowiednio dobrać do rozmiaru ramy okiennej. W przypadku okien o niestandardowych wymiarach konieczne może okazać się wykonanie moskitiery na zamówienie.

Montaż ramki z moskitierą może przebiegać różnie. Można przymocować ją na przykład za pomocą specjalnych uchwytów do ościeżnicy okna. Innym rozwiązaniem jest przymocowanie moskitiery do futryny okiennej przy pomocy specjalnych magnesów albo montaż na stałe (wklejenie lub przykręcenie). Bardzo praktyczne może być zastosowanie konstrukcji na zawiasach. Umożliwia to swobodne otwieranie nie tylko okna, ale i moskitiery.

Moskitiera na okno w rolecie

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również moskitiera w rolecie. Roleta taka najczęściej znajduje się wewnątrz odpowiedniej kasety, mocowanej nad oknem. Rozwijana moskitiera porusza się wewnątrz umieszczonych po obu stronach okna prowadnic, których zadaniem jest zapewnienie szczelności konstrukcji. Opuszczoną moskitierę mocuje się przy pomocy specjalnego uchwytu.