Pierwsza wizyta u stomatologa

0
432

Konieczność zaprowadzenia dziecka na wizytę u dentysty lub stomatologa to prawdziwa zmora dla każdego rodzica. Bycie zmuszonym do siedzenia bez ruchu w fotelu i perspektywa pozwolenia komuś na oglądanie wnętrza jamy ustnej to dla osoby młodej prawdziwy dramat. Dlatego też ważne jest tutaj odpowiednie wytłumaczenie dziecku, że jest to konieczność – a wszystko to ma na celu utrzymanie jej w dobrym zdrowiu i uniknięcie tym samym bólu związanego z późniejszym leczeniem zepsutego zęba.

Dobrym pomysłem może być także wspólne wybranie się do dentysty, podczas którego w pierwszej kolejności zajmie się on naszym uzębieniem – w ten sposób dziecko zobaczy, że rodzic nie panikował w trakcie swojego badania i nie ma się tak naprawdę czego bać. Takie podejście przyda się również w momencie, gdy dentysta wystawi skierowanie na wykonanie pantomogramu. Jest to bardzo częsta procedura na początku leczenia stomatologicznego, gdy konieczne jest uzyskanie dobrego zdjęcia i określenie tym samym rozstawu zębów. Jeżeli rodzic chce ułatwić dziecku przejście przez to badanie może zawsze poprosić dentystę o skierowanie także dla siebie w celu profilaktycznego przeglądu jamy ustnej. 

Jak długo czeka się na wykonanie pantomogramu? 

Warszawa to jedno z miast w których pantomogram wykonamy stosunkowo szybko. Wynika to głównie z faktu, iż znajdziemy tam bardzo wiele dostępnych pracowni, do których możemy zgłosić się ze swoim skierowaniem. Nie ma tutaj raczej powodu do szukania najlepszego gabinetu w całym mieście – jeżeli naszym miejscem zamieszkania jest Praga to wykonajmy pantomogram właśnie tam. O wiele lepiej zatroszczyć się o wizytę u dobrego stomatologa, który posiada jak najlepsze opinie – samo badanie nie trwa długo i jest stosunkowo tanie w każdej dzielnicy miasta. 

Jak przygotować do badania nasze dziecko? 

Bardzo ważna będzie tutaj uprzednia rozmowa ze swoim synem lub córką. To normalne, że to badanie może wydać im się odrobinę przerażające – sama konieczność założenia specjalnego fartucha i wytrzymania w jednej pozycji przez pewien okres czasu to już spore wyzwanie. Należy wytłumaczyć dziecku, że będzie w 100% bezpieczne – a sam pantomogram robiony jest po to, aby zachować jego zęby w jak najlepszym zdrowiu. Jeżeli będziemy mieć możliwość wyboru to najpierw wykonajmy to badanie sami i w miarę możliwości postarajmy się, aby dziecko mogło obserwować jego przebieg przez szybę. Dzięki temu zyska ono pewność, że w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Punkty X RAY (w Warszawie) to doskonałe miejsce na pierwszą wizytę u stomatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here