Przedpokój połączony z salonem. Jak go urządzić?

0
721

Mały przedpokój w bloku czy domu jednorodzinnym to miejsce, którego aranżacja sprawia najwięcej kłopotów. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie go z salonem, co optycznie powiększa przestrzeń i poprawia proporcje obu pomieszczeń. Podpowiadamy, jak urządzić otwarty przedpokój, by całość aranżacji była spójna i efektowna.

Urządzając przedpokój, warto pamiętać, że mimo swych niepozornych rozmiarów jest to jednak pomieszczenie reprezentacyjne. To tam witamy naszych gości, a jego wystrój jest tym, co jako pierwsze ukazuje się ich oczom. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że przedpokój stanowi swego rodzaju wizytówkę całego mieszkania i zapowiada to, co znajduje się dalej. Dlatego właśnie aranżacja przedpokoju powinna współgrać z wystrojem reszty domu, zwłaszcza jeśli jest to pomieszczenie otwarte na salon. Jak stworzyć udaną kompozycję?

Otwarty przedpokój – funkcjonalność i estetyka

Połączenie przedpokoju z salonem to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Sprawdza się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, ale i w domach jednorodzinnych, zwłaszcza gdy na etapie projektów nie przeznaczyliśmy zbyt wiele miejsca na to pomieszczenie. Otwarcie przedpokoju na resztę mieszkania stwarza wrażenie przestronności. Salon zyskuje kilka dodatkowych metrów kwadratowych, a zwykle ciemny przedpokój staje się jaśniejszy i bardziej przytulny.

Połączenie tych pomieszczeń warto rozważyć, zwłaszcza jeśli przedpokój jest wąski, niezbyt przestronny i nie ma dostępu do światła dziennego. Wygodne urządzenie takiego wnętrza często jest wręcz niemożliwe. Trudno bowiem pomieścić tam wieszak, szafę na kurtki oraz półkę na buty, zachowując przy tym miejsce niezbędne do swobodnej zmiany obuwia i odzieży. Otwierając przedpokój na salon, rozwiązujemy problem braku przestrzeni, a do tego uzyskujemy ciekawy efekt wizualny. Oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o spójność aranżacyjną.

Przedpokój połączony z salonem – wspólny styl

Aranżacja przedpokoju powinna przede wszystkim zapewniać miejsce do przechowywania kurtek, płaszczy i obuwia, a także możliwość obejrzenia całej sylwetki w lustrze przed opuszczeniem domu. Niezależnie od tego, jak duże jest pomieszczenie, powinny znaleźć się w nim odpowiednie meble do przedpokoju. Przestronna szafa na płaszcze, dodatkowy wieszak na mokre okrycia, szafka na buty i wygodne siedzisko do jego zmiany to podstawa. Niezbędne będzie także duże lustro, w którym sprawdzimy wygląd przed wyjściem z domu.

A jednak w przypadku przedpokoju otwartego na salon funkcjonalność nie wystarczy. Jeśli chcemy, by jego wystrój robił dobre wrażenie, powinniśmy dopasować jego stylistykę do tej, która panuje w salonie. Zarówno kolorystyka, jak i typ mebli oraz dodatków powinny się umiejętnie łączyć. Warto więc zdecydować się na jeden styl wnętrzarski, podobną kolorystykę i materiały, a potem stosować je konsekwentnie w obu pomieszczeniach.

Udana aranżacja otwartego przedpokoju

Udana aranżacja przedpokoju otwartego na salon to taka, która współgra z resztą mieszkania. Urządzając go, warto więc zadbać o to, by nie tylko podłogi czy kolory ścian, ale i detale w postaci dodatków pasowały do całości aranżacji. W przedpokoju ważne będą więc kształt i kolor komody, rama na lustro oraz oświetlenie pasujące stylistycznie do tych, jakie wybraliśmy do salonu. Wszystko po to, by stworzyć harmonijną całość, pełną stylu i dobrego smaku.

Jak wspomniano, kolorystyka obu wnętrz powinna być spójna, ale nie musi być taka sama. Ze względów praktycznych ściany w przedpokoju często maluje się farbami nadającymi się do częstego mycia lub na kolory, na których nie widać zabrudzeń. Ciekawym rozwiązaniem będzie aranżacja w stylu skandynawskim z połączeniem bieli w salonie oraz szarości w przedpokoju. Całości dopełnią meble z jasnego drewna – stolik i regał w pokoju dziennym powinny pasować do szafki na buty oraz wieszaka.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie oddzielenie stref za pomocą cegły klinkierowej na ścianach. Ta w klasycznym rdzawym kolorze idealnie sprawdzi się w przedpokoju, jako kontrast dla szarych ścian w salonie. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie parkietu w pokoju dziennym, jako kontrastu dla posadzki z gresu lub kamienia w przedpokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here