Miejski park niejedno ma imię. Jedne są bardzo tradycyjne i wyposażone w długie i kręte alejki pomiędzy którymi znajdują się wysokie drzewa. Inne to misternie zorganizowane przestrzenie, w których każde nasadzenie jest bardzo dokładnie przemyślane, zarówno pod względem wymagań stanowiska danych roślin, jak i ogólnej kompozycji. Niezależnie od tego z jakim parkiem mamy do czynienia, każdy można upiększyć w odpowiedni sposób, np. sadząc trawy ozdobne. Dziś przedstawimy 5 ciekawych sposobów na upiększenie miejskiego parku.
Stworzenie strefy rekreacji na świeżym powietrzu
Coraz więcej osób stawia na aktywność fizyczną. W dużych parkach widok osób biegających, jeżdżących na rowerze, hulajnodze, rolkach czy wrotkach jest czymś zupełnie normalnym. Jednak poza wyznaczonymi ścieżkami dla aktywnych, warto postawić na strefę rekreacyjną, gdzie można zaadaptować polowe szachy, strefę do gry w bule, czy park linowy dla dzieci i dorosłych. Takie elementy nie zaburzają krajobrazu i stanowią jego ciekawe urozmaicenie.
Stworzenie elementów małej architektury – jak fontanny, oranżerie, mostki
Tradycyjny park kojarzy się z licznymi postumentami, mostkami nad niewielkimi stawami i oczkami wodnymi, a także znajdującymi się na wzgórzach oranżeriami. Jeśli teren, gdzie znajduje się park nie został w całości zagospodarowany, to warto postawić na te elementy. Mostki budują romantyczną atmosferę wokół mogą znajdować się płaczące rzeźby, albo trawa ozdobna, którą można sadzić blisko zbiorników wodnych, np. turzyca czy pałkę szerokolistną. Romantyczny klimat wprowadzą się również grzybienie. Oranżeria to miejsce gdzie można odpocząć. Można w niej zaadaptować rośliny doniczkowe, które są ciepłolubne oraz meble ogrodowe oraz zapas świeżej prasy. W parku warto stworzyć również fontannę, zwłaszcza taką, która wyposażona jest w podświetlenie, a w czasie pokazu świateł w rytm wytryskiwania wody unoszą się dźwięki muzyki. Taka atrakcja przyciąga nie tylko miejscowych, ale również przyjezdnych.
Ukwiecenie przestrzeni w formie obrazów i napisów
Przestrzeń parku znajdująca się przy większej architekturze, u wlotu i wylotu parku powinna być wyraźnie upiększona. Można postawić na ukwiecone napisy z nazwą parku i miasta, bądź hasłem reklamowym miasta. Najlepiej sprawdzają się takie stworzone z bukszpanu, bądź bluszczu lub tuj. Taki wybór zapewnia, że napis będzie cieszył nasze oczy również w sezonie jesienno-zimowym. Oczywiście można postawić również na napis wykonany z kwiatów, jednak taka forma nie będzie całoroczna. Jedno, co jest pewne to takie elementy sprawiają, że park miejski staje się bardziej atrakcyjny. Poza napisami można tworzyć również kwieciste obrazy, np. okolicznościowe, co już jest znacznie trudniejsze do wykonania, ale niezwykle efektowne.
Wybranie gatunków całorocznych przycinanych i rosnących naturalnie
Poza napisami można wybrać również formowane drzewa iglaste, a także drzewka owocowe do oranżerii. Niewątpliwie sprawdzą się również inne rośliny całoroczne, a mianowicie byliny. Warto zauważyć, że niektóre z nich są niezwykle atrakcyjne. Można tu choćby wymienić piękne trawy ozdobne takie jak różne odmiany miskantów. One wymagają jedynie niewielkiej ingerencji, aby zbytnio się nie rozrastały. Jednak są elementem, który dodaje formowanemu parkowi miejskiemu naturalności.
Stworzenie strefy relaksu z książką
Wśród elementów małej architektury w parku miejskim zwykle znajdują się ławki. Warto jednak stworzyć większą strefę z ławkami, gdzie można zaadaptować stary regał z książkami, a obok niego postawić pergole osłaniające od słońca i porośnięte bluszczem. Taka strefa relaksu, gdzie można poczytać tradycyjną książkę jest elementem retro wśród miejskiej cyfrowej przestrzeni. Ponieważ retro jest w modzie, to takie miejsce znajdzie swoich zwolenników.
Upiększenia parku miejskiego można dokonać na kilka sposobów. Można dodać elementy architektury lub nasadzenia. Ważne, by przestrzeń pozwalała się zrelaksować i była jednocześnie inspirująca. Przestrzeń parku miejskiego nie musi być monotonna. Można także postawić na kwietniki zamocowane na latarniach albo słupkach oddzielających od ruchu ulicznego.