Aparat ortodontyczny: rodzaje, zakładanie i higiena

1
1591

Aparaty ortodontyczne są stosowane do korygowania wad zgryzu. Coraz częściej widzimy je na zębach u osób dorosłych, na prawidłowy zgryz nigdy nie jest za późno. Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów:

  • Klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi- przyklejane są one do zewnętrznych powierzchni zębów. Zbudowane są z zamków, pierścieni, tub oraz łuków. Metalowe aparaty są bardzo widoczne, ale możemy założyć też ceramiczne lub kryształowe, których kolor jest zbliżony do naturalnego koloru zębów. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy złotych a wizyty kontrolne wypadają co 4-6 tygodni.
  • lingwalne (językowe)- wyglądem przypominają aparaty metalowe, ale lingwalne są przyklejane od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu z zewnątrz są całkowicie niewidoczne. Niestety nie każdy może założyć tego typu aparat ze względu na na przykład choroby przyzębia czy niskie zęby. Ich wadą jest długi okres przystosowywania się co powoduje kłopoty z wymową. Ceny tych aparatów wahają się od 8 do 14 tysięcy złotych.
  • Invisalign- są to przezroczyste nakładki wymieniane co 2 tygodnie. Używane są przy niedużych wadach. Ich zaletą jest wygoda i możliwość wyjęcia podczas posiłku czy mycia zębów. Niestety długość leczenia jest dłuższa niż podczas noszenia innych aparatów a koszt wizyt i samych nakładek to 10-19 tysięcy złotych.
  • samoligaturujące- nowe aparaty, które są bardzo wygodne a leczenie jest szybsze niż przy innych. Wizyty kontrolne co 8-12 tygodni. Aparaty sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, ponieważ nie mają elementów elastycznych. Istnieje również twierdzenie, że dzięki tym aparatom wygląda się młodziej.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy wyleczyć zęby. Założenie trwa od 1 do 2 godzin i jest wykonywane przez lekarza. Aparat ortodontyczny (stały) naklejany jest na powierzchnię zębów specjalnym klejem i utrzymuje się go przez cały okres leczenia.

Higiena podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo ważna. Należy dokładnie czyścić zęby i elementy aparatu z resztek pokarmu. Stosujemy do tego specjalne szczoteczki, wyciorek, pasty i płyny do płukania ust. Dbanie o higienę przyczynia się do prawidłowego leczenia wad zgryzu, dlatego jest to tak bardzo ważne. Jeśli zauważymy jakąkolwiek awarię aparatu należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here