Domowe sposoby na przeziębienie

1
1536
Domowe sposoby na przeziębienie

Oznaką przeziębienia są najczęściej katar, uczucie zimna, dreszcze oraz kichanie. Najskuteczniejszym i najprostszym lekarstwem na przeziębienie w początkowej jego fazie jest wygrzanie się i wypocenie organizmu w ciepłym łóżku. To najlepszy sposób i do tego najtańszy. Polecają go nie tylko znachorzy, naturaliści, ale także dyplomowani lekarze.

Rozgrzanie ciała

Od czego zaczynamy? Po przemarznięciu zalecamy gorącą kąpiel z dodatkiem soli leczniczych, np: bocheńskiej, ciechocińskiej lub iwonickiej. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na to ze względu na wiek lub krążenie możemy ograniczyć się do kąpieli nóg. Nie zaszkodzą tutaj wspomniane wcześniej sole. Medycyna poleca także użycie octu lub wywaru z brukwi. Stopy powinno się moczyć w wodzie ok 10 – 15 minut. Woda powinna mieć jak najwyższą temperaturę, jaką tylko możemy wytrzymać Prawidłowo powinniśmy odczuwać parzenie. Od czasu do czasu należy dolewać gorącej wody by utrzymać stałą temperaturę. W ten sposób od stóp ogrzewa się cały organizm. Cała ta procedura ma za zadanie wspomóc obronność ciała i ułatwić walkę
z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Masowanie i ogrzewanie nóg

Po kąpieli nóg, wycieramy je do sucha i próbujemy rozmasować. Do nacierania stóp możemy użyć nalewki bursztynowej, spirytusu kamforowego, olejku kamforowego lub często polecanego przez medycynę naturalną denaturatu. Dany specyfik wcieramy w podeszwy stóp, a następnie wkładamy ciepłe, wełniane skarpety i udajemy się pod kołdrę. By stopy były utrzymywane w tej samej temperaturze proponujemy ogrzać je dodatkowo termoforem. Znachorzy często polecają zamiast termoforu wykorzystać butelki z gorącą wodą lub ogrzaną cegłę owiniętą kocem.

Idąc do łóżka należy założyć na gołe ciało wełniany sweter, który ułatwi wypocenie. W czasie pocenia nie powinniśmy zmieniać bielizny, ponieważ działa ona jak kompres. Organizm wchłania niektóre substancje wydalone wcześniej z potem.

Nacieranie piersi i okłady

Kolejnym etapem jest nacieranie przed snem klatki piersiowej, barków i góry pleców rozgrzewającymi substancjami. Wykorzystywane są do tego celu najczęściej spirytus, olejki, maści kamforowe, nalewki lub maści bursztynowe. Medycyna poleca również nalewki, np. z agawy, oliwy, balsamy oraz tłuszcze zwierzęce, głównie smalec. Klatkę piersiową najlepiej ogrzać ciepłymi okładami. Koją i łagodzą objawy przeziębienia bez skutków ubocznych jakie często zauważamy stosując antybiotyki. Przynoszą ulgę również dla dróg oddechowych co ma duże znaczenie w leczeniu. Najbardziej popularny okład polega na owinięciu danej partii ciała ręcznikiem lub dużą gazą zamoczoną w przegotowanej letniej wodzie o temperaturze 36-39 stopni C. Okład na piersiach możemy dodatkowo owinąć suchym bawełnianym ręcznikiem. Takie rozwiązanie lepiej mocuje okład i utrzymuje stałą temperaturę. Okład zdejmujemy po upływie 20 – 30 minut gdy całkowicie spadnie jego temperatura.

Tak przygotowane ciało powinno obronić się przed postępującym przeziębieniem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here