Jak i kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

0
927

Nawożenie jest potrzebne nie tylko roślinom ogrodowym. Kwiaty doniczkowe mają w tej kwestii nawet większe wymagania – w domu nie pobierają w końcu tylu składników z gleby. Sprawdź, jak poznać, że roślina potrzebuje nawozu i jak prawidłowo ją zasilić potrzebnymi substancjami!

Kiedy i dlaczego roślina potrzebuje nawozu?

Jak w naturze – niektóre rośliny doniczkowe rosną zdrowo bez ingerencji człowieka, inne są bardziej chorowite i mniej odporne. Najlepszą praktyką jest po prostu obserwacja rośliny. Jeśli kwitnie lub wzrasta dużo słabiej niż wcześniej, a listki, kwiaty lub owoce są mniejszych rozmiarów, prawdopodobnie brakuje jej składników odżywczych. Gleba w ogrodzie różni się nieco od tej w doniczce – ta na zewnątrz przez 365 dni w roku zmienia się pod wpływem warunków pogodowych i biologicznych, zapewniając roślinom wszystkie niezbędne mikroelementy. Dlatego właśnie warto zasilić roślinę nawozem, kiedy tylko zauważymy, że wygląda marniej niż wcześniej.

Jak wybrać odpowiedni nawóz?

Etykiety są tu tak ważne, jak w przypadku produktów spożywczych. Z samego opakowania możemy dowiedzieć się, czy nawóz jest wart swojej ceny! Najlepszy nawóz powinien mieć niemal stuprocentowy stopień rozpuszczalności składników pokarmowych. W innym przypadku możemy kupić środek, który zadziała z marnym skutkiem. Najlepiej też wybrać taki, który działa stopniowo, dokarmiając rośliny każdego dnia po trochu. Dobrej jakości nawóz takiego rodzaju można nabyć w sklepie Substral. Po zakupie produkt wystarczy wymieszać dokładnie z ziemią.

Czy nawożenie może zaszkodzić?

Tak – ale tylko w niektórych przypadkach. Nawożenie nie jest polecane na miesiąc po przesadzeniu rośliny; należy poczekać, aż roślina rozwinie swój system korzenny w nowej glebie. Mitem jest natomiast stwierdzenie, że roślin nie należy nawozić jesienią i zimą. Można stosować w tej porze nawozy – należy jednak wybierać produkty o słabszym działaniu.

Nawożenie roślin doniczkowych jest niezwykle ważne i nie powinno się pomijać tego kroku. Odżywione rośliny rosną w zdrowiu i zachowują piękny wygląd na dłużej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here