Jak wyliczyć niezbędną ilość betonu na wylewanie stropu?

0
796

Wylewanie stropów to jeden z najważniejszych etapów każdej budowy. Potrzebne jest do tego zastosowanie odpowiedniej technologii i wybór właściwej mieszanki betonu. Obliczenie odpowiedniej ilości materiału potrzebnego do tego zadania nie jest proste. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo. 

Czym jest strop w budynku?

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych elementów każdej konstrukcji. W praktyce strop to układ, element konstrukcji, który odpowiedzialny jest za oddzielenie poszczególnych kondygnacji. Jego zadaniem jest przeniesienie obciążenia na pionowe elementy nośne np. ściany.

Na strop składa się kilka elementów. Na górnej powierzchni układana jest podłoga, a dolną część nazywa się sufitem.  W zależności od posiadanych cech, wyróżnić można kilka rodzajów stropów. Do najpopularniejszych zaliczamy stropy belkowe, a także stropy gęstożebrowe, płytowo-żebrowe (żelbetowe) oraz stropy płytowe (żelbetowe) – wymienia pracownik Beton Lublin.

Jakie zadania spełnia strop w budynku?

Stropy posiadają szereg zadań, które muszą wykonać. Najważniejsze z nich to:

  • przenoszenie obciążenia,
  • usztywnienie budynku w kierunku poziomym,
  • izolacja poszczególnych kondygnacji,
  • ochrona przed przenikaniem ciepła oraz hałasu,
  • ochrona przeciwpożarowa,
  • podłoże dla podłóg oraz posadzek.

Jak obliczyć ilość betonu potrzebną do wylewki stropu?

Do wykonania prawidłowych obliczeń potrzebna jest wiedza na temat parametrów przyszłej konstrukcji. Należy znać jej szerokość oraz długość, dzięki którym można obliczyć całościową powierzchnię wyrażoną w m². Do obliczenia m³ potrzebnego materiału należy dołożyć jeszcze trzecią wartość – wysokość.

Warto pamiętać, że takie kalkulacje są pewnym uproszczeniem. Po konkretne dane oraz liczby należy zajrzeć do planu projektowego, w którym powinny znaleźć się informacje o dokładnym zapotrzebowaniu. Projektanci już na tym etapie wskazują ilość betonu, która będzie niezbędna do wylania stropu.

Zapotrzebowanie na mieszankę betonową będzie różnić się w zależności od wybranego przez nas typu stropu. Przykładowo, przy stropie monolitycznym średnie zużycie betonu kształtuje się na poziomie 17m³ na 100m² powierzchni. Inne stropy będą wymagać mniejszej ilości mieszanki. Może ona oscylować na poziomie od 8 do 12 m³ na 100m² powierzchni.

Beton do zalania stropu – liczyć samodzielnie czy skorzystać z pomocy eksperta?

Wylanie stropu nie jest zadaniem zadaniem prostym. Kluczowy jest przy tym dobór właściwej ilości betonu, który zostanie użyty do tego zadania. Obliczenie tej wartości stanowi spore wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie posiadają wielkiego doświadczenia w zakresie budownictwa. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy projektantów oraz specjalistów, którzy wykonają to zadanie za nas. Będzie to gwarancją tego, że wykonane pomiary zostaną zrealizowane prawidłowo, a sam strop będzie wypełniał swoje obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here