Jeszcze coś o perfumach

0
888

Czy wiecie, że podział na damskie i męskie perfumy to wynalazek XX wieku? Albo że pierwsze zapachy miały właściwości magiczne? Co jeszcze warto wiedzieć o perfumach?

Magiczne właściwości perfum

Wydawać by się mogło, że roztaczające ekskluzywny zapach gustowne flakoniki to wynalazek XXI wieku. Tymczasem już człowiek prehistoryczny był wrażliwy na zapachy. Doszukiwał się na przykład w unoszącym się z ogniska dymie niezwykłych, wręcz magicznych właściwości. Perfumiarstwo wyspecjalizowało się na szeroką skalę w starożytności. Starożytni Egipcjanie wytwarzali wonne olejki i mirrę, wykorzystując je do ceremonii religijnych, szczególnie do balsamowania zwłok. Egipskie perfumy i kadzidła produkowano głównie z błękitnej lilii wodnej, majeranku i żywicy terpentynowca.

Rozwijający się w starożytnej Grecji kult ciała kazał zastosować perfumy w medycynie i higienie osobistej. W starożytnym Rzymie perfumy wskazywały na luksus i bogactwo.

Brak higieny przyczyną stosowania perfum

Dzisiaj, w czasach rozpowszechnionych drogerii internetowych, zapachów unisex trudno uwierzyć, że jeszcze w średniowieczu uważano higienę osobistą za szkodliwą dla zdrowia. Paradoksalnie więc, rozpowszechniło się wówczas perfumiarstwo. Musiano przecież jakoś maskować nieprzyjemne zapachy generowane przez niemyte ciała.

Perfumy pokochali głównie Francuzi, sprowadzając zapachy z Włoch. Wraz z początkiem oświecenia, kiedy przyszła moda na kąpiele, przemysł perfumeryjny we Francji rozwinął się jeszcze bardziej, czyniąc z Paryża symbol perfumiarstwa. Z kolei rozwój przemysłu, technologii i chemii w XIX wieku przyczynił się do unowocześnienia zapachów. Wynaleziono na przykład rozpylacz, bez których dzisiaj nie byłyby sobą zapachy unisex.

Wirtualne drogerie XXI wieku

W XXI wieku, wraz z rozpowszechnieniem się internetu powstały drogerie internetowe. Jest też możliwość dopasowania perfum do swojej osobowości,. Można też wpisać w Google taką frazę jak zapachy marzeń opinie, by dowiedzieć się, co o danych perfumach sądzą inni. Można porozmawiać o swoich preferencjach z innymi i dowiedzieć się o zupełnie nowych zapachach.

Zamachy damskie czy męskie?

Jeszcze w XIX wieku perfumy były bardziej uniwersalne. W latach 20 XX wieku zapanowała metoda na perfumy damskie i męskie. Ówczesne badania naukowe dowodziły, że zapach bardzo silnie działa na podświadomość u płci przeciwnej. Że działa nawet silniej niż ubiór czy makijaż. Kobiece perfumy bazowały na różanych, jaśminowych czy innych kwiatowych olejkach. Natomiast perfumy męskie kojarzone były na przykład z piżmem. Damskie perfumy posiadały też więcej słodkich nut. Zadaniem damskich perfum było uwodzić, a męskich podkreślać osobowość.

Moda na perfumy unisex

Dzisiaj panuje moda na zapachy unisex, czyli zapachy uniwersalne – bez płci, co wiąże się z coraz większą otwartością społeczeństwa. Wiąże się to również z tym, że aż 33% kobiet kupuje perfumy zarezerwowane dla mężczyzn, sygnalizując tym samym, że w kwestii perfum nie myśli stereotypowo.

Jako pierwszy perfumy „bez płci” wprowadził w 1975 roku na rynek Yves Saint Laurent. Głównymi nutami zapachów unisex jest ananas, mandarynka, jaśmin oraz gałka muszkatołowa.

Zapachy na dzień i na wieczór

Rano używajcie perfum o mniej intensywnym, ale ożywiającym aromacie. Na wieczór pasują z kolei zapachy z nutą korzenno-imbirową, akordem cedru lub wanilii, z dodatkiem marcepanu albo jaśminu.

Jeśli natomiast kochacie bardziej dostojne, zmysłowe aromaty i chcecie je nosić przez cały dzień, to pamiętajcie, że występują one w dwóch wersjach – lekkiej na dzień i bardziej intensywnej wieczorowej. Niejedna drogeria internetowa ma w swojej ofercie obie wersje.

Jeśli z kolei szukacie jeszcze bardziej unikatowego zapachu, wpiszcie w Google frazę „zapachy marzeń” i znajdźcie swój wymarzony perfum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here