Praca górnika jest niezwykle ważna i wyjątkowa. Jest to jeden z nielicznych zawodów, których wykonywanie wiąże się z noszeniem odświętnego munduru. Strój ten zawsze wzbudzał szacunek wśród ludzi. Dzisiaj jest on już tylko elementem tradycji, jednak nadal ma niezwykle duże znaczenie.
Co symbolizuje uniform górnika?
Ten strój ma związek z rozległymi znaczeniami. Wszystkie elementy, z których się składa, mają swoją funkcję. Podstawowym parametrem jest tutaj kolor. Warto wiedzieć, że górnik przychodzi do pracy w szarym mundurze. Natomiast czarny jest przeznaczony do noszenia w trakcie większych uroczystości. Taki można zobaczyć na pogrzebach, świętach państwowych, rocznicach, itp.
Poszczególne elementy munduru
Głównym dodatkiem, który jest najlepiej widoczny, to czeko, czyli specjalna czapka. Ma ona wysokość 12,5 cm i jest sztywna. Obszywa się ją krępą w kolorze czarnym. Z przodu ma godło górnicze, czyli młot i kilof. Natomiast z lewej strony znajduje się specjalny pióropusz. Powstaje on z piór koguta, które dawniej były stosowane jako miotełki do wymiatania gruzów w kopalniach. Kolor oznacza rangę:
- zielony nosi dyrektor,
- biały posiadają technicy i inżynierowie,
- czarny przypada aspirantom,
- czerwony zakładają członkowie orkiestry.
Ponadto, każdy górnik posiada szpadę. Nawiązuje ona do broni używanej przez poszukiwaczy złota w okresie średniowiecza. Bardzo ważna jest także ilość guzików. Każdy uniform musi mieć ich 29, ponieważ tyle lat miała św. Barbara (patronka tego zawodu) w chwili śmierci.
Ubranie górnika – informacje
Musi być szyte na miarę. Jest to bardzo ważne z uwagi na szczegółowe wymogi narzucone przez Rozporządzenie o strojach górniczych i mundurach górniczych. Zgodnie z jego treścią, uniform powinien mieć kołnierz stojący na 5 cm, rękawy zakończone mankietem 8 cm, i patkami 13 cm. Szczegółowo określono także wymiary wszelkich dodatków.
Strój ma bardzo duże znacznie, budzi on wielki szacunek i podziw. Tym bardziej ważne jest to, aby każdy pracujący w kopalni posiadał swój własny mundur szyty na miarę. Jest on przyznawany dożywotnio, nie ma możliwości go komuś przekazać. Nawet po przejściu na emeryturę można w nim występować na oficjalnych uroczystościach.
Zamów mundur na: http://pracowniakrawiecka.com