Początki depresji – jak zapobiec rozwojowi choroby?

0
883

Depresja może przyjść niespodziewanie. Czasami jednak jej pierwsze symptomy, jak obniżony nastrój czy zmęczenie, są łatwe do zauważenia. Nie należy ich ignorować, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju choroby. Dlatego też już przy początkowych objawach należy podjąć odpowiednie działanie.

Terapia pod okiem psychologa, czyli jak zapobiec rozwojowi depresji

Najważniejszym krokiem do pokonania pierwszych objawów depresji jest poszukanie profesjonalnej pomocy, czyli udanie się do terapeuty. Jeśli chodzi o zawód, jakim jest psycholog, Warszawa oferuje dostęp do wielu specjalistów z tej branży. Podobnie jest także w innych większych miastach w Polsce.

Co ważne, wizyty u psychoterapeuty nie warto odkładać na później. Nawet pierwsze i nie do końca jednoznaczne objawy depresji są wystarczającym powodem do tego, aby zasięgnąć porady specjalisty. Im szybciej bowiem uzyska się profesjonalną pomoc, tym łatwiej będzie pokonać ewentualną chorobę.

Psychoterapia jest kompleksowym sposobem walki z pierwszymi objawami depresji. Podczas spotkania z psychologiem można nie tylko znaleźć metodę na rozwiązanie problemów, ale i lepiej poznać samego siebie. Zadaniem terapeuty jest bowiem m.in. próba dotarcia do przyczyn stanów depresyjnych, a także pokazanie klientowi możliwości dokonania życiowej zmiany. Należy przy tym pamiętać, że forma terapii dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Dzięki temu znacząco zwiększa się szansa na osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Kiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne?

Jeżeli objawy depresji nie są mocno nasilone, nie zawsze trzeba wprowadzać leczenie farmakologiczne. Wszystko jednak zależy od konkretnego pacjenta i decyzji lekarza. Należy przy tym pamiętać, że to psychiatra, a nie psycholog, przepisuje leki na receptę. Jeżeli jednak terapeuta zauważy, że stan jego podopiecznego jest ciężki i wymaga wprowadzenia bardziej radykalnych rozwiązań, z pewnością zaproponuje mu udanie się do odpowiedniego lekarza. Na wizytę u psychiatry można też wybrać się bez takiego zalecenia.

Nie tylko terapia – co pomoże w pokonaniu początków depresji?

Choć profesjonalna pomoc jest kluczowa, warto także zwrócić uwagę na inne elementy, które mogą pomóc w pokonaniu stanów depresyjnych. Przede wszystkim, osoba zmagająca się, np. z obniżonym nastrojem, nie powinna rezygnować z kontaktów międzyludzkich. Izolowanie się i zamykanie we własnej samotności może jedynie pogorszyć samopoczucie. Dlatego też, doświadczając pierwszych symptomów depresji, warto o tym otwarcie mówić. Opowiadając o swoich problemach rodzinie i bliskim znajomym można zyskać ich wsparcie, które w chwilach kryzysu może okazać się nieocenione.

Osoby, które zmagają się z początkowymi objawami depresji, mogą także zwrócić się w kierunku zdrowego stylu życia. Warto więc popracować nad lepszą dietą, a także zwiększeniem aktywności fizycznej. Sport może bowiem łagodzić niektóre z objawów choroby i sprzyjać jej wyleczeniu. Ta porada nie sprawdzi się jednak w przypadku zaawansowanej depresji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here