Profilaktyka w leczeniu dentystycznym

0
716

Do każdego lekarza powinniśmy umawiać się regularnie. Od pewnego wieku należy wykonywać coroczne badania, które mają upewnić nas, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic złego. Jest to bardzo ważny aspekt w każdej dziedzinie medycyny – również w leczeniu dentystycznym. Choć większość Polaków dosyć regularnie wykonuje badania krwi, wzroku czy też cytologię – do gabinetu dentysty i ortodonty nie udajemy się już tak chętnie.

Najczęściej odkładamy taką wizytę do momentu, w którym coś nas zaboli – wtedy próbujemy jak najszybciej znaleźć dentystę, gdyż taki ból może skutecznie uniemożliwić nam codzienne życie i pracę. Wszystko to mogłoby wyglądać inaczej, gdybyśmy od początku postanowili sobie, że w regularnym odstępach czasu będziemy stawiać się na wizycie kontrolnej.

Przyczyny unikania wizyt

Powodów odwlekania takiej wizyty może być bardzo wiele – zaczynając od strachu i kończąc na kwestiach finansowych. Dorośli raczej nie boją się już dentystów tak bardzo jak dzieci, ale w wielu z nas pozostał ten strach – nie lubimy tych wizyt i mamy uraz z dzieciństwa. Czasami nie da się uniknąć bólu, który towarzyszy samemu zabiegowi lub okresowi rekonwalescencji. Największym problemem mogą jednak okazać się koszty – proces leczenia zębów jest niestety bardzo drogi. Każda wizyta związana z założeniem aparatu bądź leczeniem kanałowym kosztuje i czasami zwyczajnie nie możemy sobie na to pozwolić.

Unikanie wizyty może wynikać również z tego, że rozpoczęcie leczenia wiązałoby się z koniecznością pozostania w domu. Niektóre zabiegi będą skutkować opuchlizną i wspomnianym już bólem, który uniemożliwi pójście do pracy oraz wykonywanie obowiązków domowych. Nie wszyscy chcą w taki sposób wykorzystać sobie dni wolne i czekają na bardziej dogodny czas – a ten może nigdy nie nadejść.

Dlaczego trzeba chodzić do dentysty regularnie?

Profilaktyka w dentystyce jest bardzo ważna ze względu na nasze zdrowie. Ma to odniesienie zarówno do ginekologii, dermatologii, dentystyki – jak i każdej innej dziedziny. Jeżeli nie będziemy sprawdzać czy nasz organizm dobrze sobie radzi – w końcu on sam zakomunikuje nam to poprzez dolegliwości bólowe.

Bardzo wiele osób prowadzi intensywny tryb życia i nie mają one czasu na wiele spraw – ale nie jest to wymówka do zaniedbania swojego zdrowia. Wszystko zależy od dobrej organizacji czasu. Najprościej jest od razu umówić się na kilka wizyt i zapisać je sobie w kalendarzu – a następnie dopasowywać pozostałe zajęcia do tych właśnie spotkań. W ten sposób możemy zrealizować swoje cele i cieszyć się idealnym uzębieniem przez długi czas. Jednak warto leczyć się u specjalistów. Można ich znaleźć m.in. w gabinecie dentystycznym Dorodent w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here