Przyszłość motoryzacji: czy samochody elektryczne zastąpią samochody spalinowe?

0
180

Samochody elektryczne stały się odpowiedzią producentów na kryzys klimatyczny. Rozwiązanie to chętnie przyjęli rządzący, chcąc zakazać sprzedaży pojazdów spalinowych. Czy rzeczywiście auta elektryczne są przyszłością motoryzacji?

Zalety posiadania samochodu elektrycznego

Na zakup samochodu elektrycznego decyduje się coraz więcej kierowców, choć polski rynek nie jest w nie jeszcze bardzo bogaty. Najczęściej nie pozostaje nic innego jak import auta z zagranicy. Na jednym ładowaniu pojazd może pokonać od 300 do 500 km, dlatego dobrze sprawdzi się zarówno w jeździe miejskiej, jak i na nieco dłuższych trasach. Pozostałe zalety użytkowania samochodu elektrycznego to między innymi:

  • niskie koszty eksploatacji- koszt pokonania 100 km nowoczesnym modelem wynosi około 10-20 zł,

  • brak problemu z uruchomieniem silnika w czasie dużych mrozów,

  • możliwość ładowania samochodu w jednej z ogólnodostępnych stacji,

  • brak konieczności wymiany oleju, filtrów i płynów eksploatacyjnych,

  • zmniejszona ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Samochody elektryczne- przyszłość motoryzacji?

Początkowo wydawało się, że import auta elektrycznego to po prostu przejściowy trend. Szybko jednak zauważono, że użytkowanie tego rodzaju pojazdów przynosi wiele korzyści środowisku naturalnemu. To właśnie w kontekście ochrony planety najczęściej mówi się o konieczności wykorzystania pojazdów elektrycznych. Unia Europejska planuje zakazać sprzedaży samochodów spalinowych, zastępując je elektrycznymi. Pod kątem prawnym z pewnością więc możemy nazywać je przyszłościowymi. Niemniej jednak nie każdemu pomysł ten przypadł do gustu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które często pokonują samochodem dłuższe trasy. Nie ulega wątpliwości, że pod tym kątem samochody spalinowe mają znaczącą przewagę. Problemem może być również naprawa elektryków. Większość warsztatów obecnie nie oferuje takiej usługi, nie dysponując odpowiednim sprzętem ani fachową wiedzą.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Kryzys klimatyczny i powszechny dostęp do nowoczesnej technologii sprawia, że będziemy musieli przygotować się na zmiany, jakie czekają nas w przyszłości. W tym kontekście warto mieć na uwadze, że prędzej czy później będziemy musieli przestawić się na samochody elektryczne. Choć obecnie nie są one jeszcze bardzo popularne, to za 10-20 lat sytuacja może ulec zmianie. Świadczy o tym na przykład czas, w jakim prawodawcy chcą zastąpić samochody spalinowe elektrycznymi. Choć nie są one rozwiązaniem idealnym, to na chwilę obecną wydają się najlepszym.

Sprawdź ofertę https://carforfriend.pl/jakiego-auta-szukasz/ i przekonaj się, jak sprawnie możesz i elektryczne auto z zagranicy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here