Urządź dom w stylu shabby chic! Wskazówki i porady

0
678

Shabby chic to jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat. Doskonale łączy w sobie romantyczność i luksus. Jednak całą jego tajemnicą jest przede wszystkim nuta ”zaniedbania”. To właśnie tym wyróżnia się spośród innych, na pozór podobnych stylistyk. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu shabby chic. 

Shabby chic to określenie, na które natchnąć można się ostatnio coraz częściej. Jeśli właśnie szykujesz się do remontu lub ciekawi Cię po prostu aranżacja wnętrz, to z pewnością już wielokrotnie nazwa ta przemknęła Ci przed oczami. Wnętrza shabby chic są prawdziwym hitem ostatnich sezonów. Nic dziwnego — takie aranżacje robią naprawdę wspaniałe wrażenie. To styl, który skradnie serca wszystkich miłośników stylu vintage. Zastanawiasz się, jaka właściwie definicja kryje się pod tym hasłem? Jeśli tak, to jesteś w odpowiednim miejscu. Już za chwilę wszystko będzie jasne. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl shabby chic.

Shabby chic — co to znaczy?

Na samym początku, warto wyjaśnić sobie, czym właściwie jest shabby chic i co oznacza ta tajemnicza nazwa. Pochodzi ona z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu, można powiedzieć, że jest to po prostu ”podniszczony szyk”. I gdy już za chwilę dowiedz się nieco więcej o cechach charakterystycznych tego stylu, to z pewnością stwierdzisz, że żadne inne określenie lepiej go nie zdefiniuje.

Styl shabby chic to przede wszystkim sztuka połączeń. Mnóstwo w nim wspaniałych, wytwornych mebli, szlachetnych materiałów i precyzyjnych rzeźbień. Jednak najważniejsze jest w tym wszystkim to, aby pojawiły się też różnego rodzaju przetarcia, dziury i inne pozorne zniszczenia. Pozorne, bo tak naprawdę wszystko jest dokładnie tak, jak należy. Stąd też właśnie nazwa — shabby chic.

Styl shabby chic — czyli wnętrze z duszą

W aranżacjach urządzonych w stylu shabby chic widać przede wszystkim inspirację wnętrzami prowansalskimi, vintage i rustykalnymi. Panuje w nich bardzo romantyczny klimat. I nic dziwnego — przyczyniają się do tego pastelowe róże, a także biel oraz to, że pojawiają się w nich motywy kwiatowe, koronki oraz piękne zdobienia.

Shabby chic przynosi na myśl aranżacje urządzone w starym stylu. Jednak nie jest to typowa klasyka w wydaniu luksusowym. Prawdziwe wnętrze shabby chic to takie, które nie prezentuje się jak stylizowane, a jak prawdziwe pomieszczenie, mające wyraźne ślady płynącego czasu. Zupełnie tak, jakbyś trafił do prowansalskiego domu, który od przynajmniej kilkudziesięciu lat nie zmieniał wystroju. Takie wnętrza są wprost bajeczne i bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że są to aranżacje ”z duszą”.

Jakie dodatki i meble shabby chic wybrać?

Meble oraz dodatki pełnią bardzo ważną funkcję w aranżacjach shabby chic. To one właściwie tworzą całą tę stylistykę. Dlatego też urządzając takie wnętrze, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na dobór tych elementów. Dodatki i meble shabby chic powinny być utrzymane w stylistyce retro. Wszelkie zdobienia, rzeźbienia, precyzyjne detale i ciekawe tkaniny sprawdzą się doskonale. Jeśli chodzi natomiast o kolorystykę, to warto stawiać na biel, pastele i szarości.

Najważniejszą cechą mebli shabbi są postarzenia widoczne na ich powierzchni. Zadrapania, pozornie niedomalowane brzegi, lekko przetarta farba to motywy, które koniecznie muszą się pojawić. Jak uzyskać taki efekt? Są dwa sposoby. Jeśli dobrze czujesz się w pracach manualnych, możesz zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak wolisz nie ryzykować, kup po prostu gotowe meble stylizowane na shabby chic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here