Dlaczego pergole tarasowe cieszą się takim zainteresowaniem?

0
832

Każdy, kto pragnie posiadać własną oazę zieleni i spokoju może wyposażyć swój ogród w pergolę tarasową, która zapewni każdemu domownikowi komfortowy wypoczynek bez względu na warunki atmosferyczne. Czym jest pergola? Można stwierdzić, że jest to pewien typ markiz, które posiadają prowadnice boczne a także przednie podpory. To właśnie nadaje im dużej odporności na warunki środowiskowe, dlatego nie straszny im porywisty wiatr czy deszcz.

Dlaczego pergole tarasowe cieszą się takim zainteresowaniem?

  Pergole tarasowe to niesamowicie piękny i niezawodny system, idealny do stworzenia zacienionego narożnika na tarasie zewnętrznym. Pergola tarasowa, uzupełniona pionowymi markizami lub przesuwanymi szybami, zamienia się w ciepłe pomieszczenie, niezawodnie chronione przed wiatrem bocznym, deszczem, a nawet śniegiem. W przeciwieństwie do ceglanego i betonowego ganku, konstrukcja pergoli może zostać postawiona zaledwie w ciągu kilku godzin. Doskonale wpasuje się w każde wnętrze i styl, nawet, jeśli nie pomyślało wcześniej o przedłużeniu swojego domu.

  Pergole tarasowe są często używane do dekoracji różnych obiektów i domów. Szeroka funkcjonalność i atrakcyjność wizualna sprawiają, że są niezbędne w tworzeniu dodatkowego pomieszczenia o wysokim poziomie komfortu i nadającego mu designerski wygląd. Solidna konstrukcja z przesuwaną pergolą nada cienia nawet na dużych powierzchniach. Kolumny podtrzymujące sprawiają, że pergola jest tak stabilna, jak to tylko możliwe, nawet przy silnych podmuchach wiatru. Dachy pergoli tarasowej są szczególnie potrzebne, jeśli miejsce znajduje się po słonecznej lub wietrznej stronie. Pergola blokuje przenikanie bezpośredniego światła słonecznego, tworząc skuteczny cień i zapobiegając ogrzewaniu powierzchni.

Pergola tarasowa – sposoby projektowania

  Jedną z unikalnych właściwości pergoli tarasowej są szerokie możliwości dekoracyjne. W zależności od przeznaczenia i zastosowania konstrukcji można ją ozdobić roletami, wyposażonymi w system pionowy lub przeszklony. Specjalne rolety nadają całej konstrukcji lekki, przewiewny wygląd i zapewnią dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi.

  Do dekoracji pergoli tarasowej z otwartymi witrynami bardziej odpowiednie są systemy napinania materiału w prowadnicach. Nie tylko chronią gości przed palącym słońcem, ale także blokują przenikanie kurzu i brudu. Nie trzeba już zamykać okna, gdy zbliża się wieczór. Ten system niezawodnie chroni szczeliny boczne, zapobiegając przedostawaniu się owadów do pomieszczenia.

  Jeśli ktoś dąży do perfekcji, może wybrać szklenie pergoli. Ruchome lub pionowo podnoszone okna niezawodnie chronią przed wszelkimi opadami i silnym wiatrem. Przy dobrej pogodzie można łatwo zamontować szkło w zgrabnym systemie przesuwnym. Panoramiczne szyby nadają każdemu pomieszczeniu efektowny wygląd.

Rodzaje pergoli: różne opcje

  Początkowo pergola była budową z powtarzającymi się sekcjami (kolumny, łuki, filary), które połączone były niepozornymi prętami i ściśle splecione z roślinami. Dzisiaj pergola może być używana do różnych celów.

  Jako markiza (baldachim) w takiej pergoli tarasowej górna część jest bardziej zagęszczona, aby zapewnić dobrą ochronę przed słońcem. Taka pergola może działać, jako altana: świeży miękki wiatr i lekki półcień łagodzą ciepło. Jest to świetne miejsce do jedzenia, siedzenia z książką (tabletem) lub przyjaciółmi. Konstrukcyjnie może przylegać do domu (wtedy będzie bardziej jak weranda) lub stać osobno. Naturalnie taki baldachim nie chroni przed deszczem, chociaż można pokryć niektóre pergole wodoodpornym materiałem, takim jak plandeka.

 Zainstalowana wzdłuż granicy pergola tarasowa może osłonić teren przed niepożądanym zainteresowaniem osób postronnych, ukryć niezbyt malownicze budynki gospodarcze, oddzielić obszar rekreacyjny od parkingu, na przykład, jeśli ogród jest klasyczny.

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę instalując pergolę tarasową

  Jeśli ktoś zamierza zainstalować pergolę tarasową, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Jako element projektowania krajobrazu pergola musi być w harmonii z ogólną architekturą domu. Złożona z surowych słupów, będzie wyglądać malowniczo na terenie z dominującym stylem wiejskim, retro, ale będzie całkowicie obcym ciałem na tle nowoczesnego domu.

  Rozmiar pergoli musi być w harmonii z resztą budynków i ich przeznaczeniem. Na przykład, jako pergole tarasowe dla małych działek, optymalnie dostosowane są kute pergole, eleganckie i przewiewne, w których sama atmosfera przyczynia się do relaksu. Pergola tarasowa musi być mocną i trwałą konstrukcją, na przykład w przypadku roślin pnących będą one z czasem rosnąć coraz bardziej i będą wywierać znaczny nacisk na elementy nośne konstrukcji. A zimą zostanie dodana masa nagromadzonego śniegu, ponieważ pergola będzie działać, jako rodzaj osłony przeciwśnieżnej.

Więcej informacji na Grako.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here