Jak czyścić łazienkę, aby pozbyć się groźnych bakterii?

0
842

Urządzenia sanitarne to siedlisko groźnych bakterii, dlatego też wymagają one regularnego czyszczenia, specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Idealnie czysta łazienka jest nie tylko komfortowa w użytkowaniu, ale przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia.

Łazienka, zwłaszcza gdy jest połączona z toaletą, to miejsce, gdzie gromadzi się wiele groźnych dla zdrowia bakterii, dlatego też wymaga regularnego i dokładnego sprzątania. Do najbardziej niebezpiecznych drobnoustrojów należą, między innymi: Salmonella, E-coli, Klebsiella, pałeczka ropy błękitnej. Miejsca, w których pojawiają się największych skupiskach, to, przede wszystkim, deska i muszla klozetowa, ale także brodzik prysznicowy, umywalka oraz wanna i to na higienę tych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę. Nieodpowiednie sprzątanie łazienki może również doprowadzić do osiedlania się bakterii w takich miejscach jak: kubek do płukania ust, mydelniczka, szczoteczki do zębów, ręczniki, gąbki.

Jak czyścić toaletę?

Toaleta to miejsce, gdzie trzeba wyjątkowo dokładnie przyłożyć się do porządków, ponieważ to właśnie na muszli i desce klozetowej gromadzi się najwięcej szkodliwych bakterii. Sedes najlepiej czyści 2-3 razy w tygodniu silnym środkiem czyszczącym o właściwościach dezynfekujących takim jak: Domestos. Produkty marki, zwłaszcza te z długą, zakrzywioną końcówką pozwalają łatwo i w higienicznych sposób umieścić odkażający płyn w trudno dostępnych miejscach w muszli. Istotne, aby na noc, wlać trochę środka do toalety, rozprowadzić go delikatnie szczotką i pozostawić tak do rana. W utrzymaniu czystości i świeżości ubikacji pomagają również specjalne zawieszki do WC. Posiadają one w sobie środek dezynfekujący oraz wybielającym, a także substancje zapachowe, które uaktywniają się podczas każdego spłukania.  

Jak czyścić wannę, brodzik, umywalkę?

Delikatne powierzchnie umywalek, brodzików i wanien również wymagają regularnego czyszczenia, jednak nieco delikatniejszymi środkami, niż w przypadku toalety. Do domowych porządków świetnie sprawdzą się gotowe preparaty do czyszczenia łazienki, np. w postaci sprayu lub mleczka. Nadmierna wilgoć, jaka panuje w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych sprzyja również rozwojowi grzybów i pleśni, które również negatywnie wpływają na zdrowie, a jednocześnie wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Aby pozbyć się zanieczyszczeń, można zastosować gotowy preparat przeciwgrzybiczy, z kolei brudne fugi można oczyścić domowymi sposobami. Jednym z nich jest mieszanka sody oczyszczonej (1 opakowanie), octu spożywczego (ok. 100 ml) i wody (ok. 250 ml). Składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą, a następnie rozprowadzić po całej długości fug. Po około 30 minutach zaschnięty roztwór wystarczy zmyć, używając do tego czystej świeżej wody (opcjonalnie z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń).

Świeże zabrudzenia w łazience są najłatwiejsze do usunięcia, dlatego warto poświęcić chwilę czasu na oczyszczenie wanny czy umywalki tuż po użyciu, np. z resztek mydła czy szamponu. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby wodę w toalecie spuszczać zawsze przy zamkniętej klapie oraz regularnie prać wszelkiego rodzaju maty i dywaniki łazienkowe. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here