Jak sprawić by odkurzacz bezprzewodowy służył nam przez lata

0
970
Jak sprawić by odkurzacz bezprzewodowy służył nam przez lata

Odkurzacz bezprzewodowy to sprzęt, który ma pewną wartość i nierzadko jest to wartość całkiem spora, w zależności od wybranego modelu. Dlatego też powinniśmy dbać o niego tak, by służył nam jak najdłużej i sprawdzał się przez kilka lat. Jak tego dokonać i jak zadbać o odkurzacz bezprzewodowy? Ten krótki poradnik będzie odpowiedzią na tego typu pytania, więc zapraszamy serdecznie, do zapoznania się z jego treścią.

Czyszczenie odkurzacza bezprzewodowego

Czyszczenie odkurzacza bezprzewodowego

Odkurzacz bezprzewodowy to sprzęt, który zasadniczo spełnia kilka założeń konstrukcyjnych, mocno wyróżniających go od odkurzacza standardowego. Pierwszą, dość sporą różnicą, jest kwestia zbierania brudu.

W odkurzaczu standardowym całość opierała się o wsysanie brudu, który zatrzymywał się w specjalnym, papierowym worku. To rozwiązanie, na pozór wygodne, szybko objawiło swe mankamenty – wystarczyło, by worek się przetarł (a przy papierowej konstrukcji to dość możliwa wersja wydarzeń), by drastycznie spadała siła ciągu, odkurzacz zaczął pluć zebranym brudem, a nawet ryzykowaliśmy zatarciem silnika.

W odkurzaczach bezprzewodowych stosuje się już specjalne zbiorniki na kurz. Ma to jedną, zasadniczą zasadę – nie trzeba wymieniać worka na kurz i nie grożą nam nieprzyjemności, opisane w poprzednim akapicie. Jednakże dalej trzeba dbać o odpowiednie oczyszczenie pojemnika. Ma on dość ścisłe połączenie z modułem ssącym, a ten z silnikiem, więc brak odpowiedniego oczyszczenia może łatwo zepsuć nasz sprzęt, a przynajmniej zmniejszyć jego funkcjonalność.

Pojemnik czyścimy regularnie i zasadniczo nie dopiero wtedy, gdy będzie pełny, ale nieco wcześniej. Zbiornik oczyszczamy, po prostu otwierając go i wysypując brud. To jednak nie wystarczy, zatem powinniśmy następnie wytrzeć zbiornik na sucho, a nawet dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Po wszystkim osuszamy zbiornik do sucha odpowiednią szmatką i zostawiamy na parę godzin, do pełnego wyschnięcia wszystkich elementów. Dzięki temu unikniemy zwarcia w silniku i module napędowym.

Kolejnym krokiem będzie czyszczenie filtra. Ponieważ część odkurzaczy ma mieć również funkcje wspomagające usuwanie alergenów (filtracja HEPA na przykład), musimy dbać o same filtry. Również ich zanieczyszczenie ma znaczenie nie tylko dla zdrowia i komfortu, ale też dla żywotności odkurzacza. Jeśli filtr jest mocno zabrudzony, to zmniejsza przepustowość powietrza i może doprowadzić do zatarcia silnika. Jak więc zadbać o ten aspekt?

Każdy odkurzacz ma inny system filtracji, zatem inaczej podejdziemy do konserwacji filtrów. Powinniśmy przeczytać o czyszczeniu filtrów w instrukcji odkurzacza lub ulotce, dołączonej do filtra. Tam będą ujęte sposoby czyszczenia – czy na mokro, czy na sucho. I tego powinniśmy się trzymać generalnie.

Ostatnią kwestią, związaną z czyszczeniem, będzie również czyszczenie końcówek i obudowy. Tutaj ma to o tyle znaczenie, że w końcówkach gromadzi się często trudno do usunięcia brud, tak samo jak zabrudzenia mogą podejść pod przyciski na obudowie. Powinniśmy więc od czasu do czasu przejrzeć wszystkie elementy i przetrzeć odkurzacz ściereczką, a końcówki umyć na mokro, nawet pod bieżącą wodą. Oczywiście na końcu dobrze je osuszamy, przed kolejnym użytkiem.

Możesz oczywiście kupić też sprężone powietrze, dostępne w elektromarketach i czasem oczyścić odkurzacz za jego pomocą – zarówno filtry, jak i pojemnik na kurz oraz inne elementy.

A skoro już wiemy, jak czyścić odkurzacz bezprzewodowy, to oceńmy, jak dbać jeszcze o taki sprzęt? Nie licząc pewnych, dość ogólnych wskazówek, dotyczących delikatnego montowania i demontowania poszczególnych elementów, warto zwrócić uwagę na dwie, dość kluczowe kwestie.

Piewsza z nich – czy odkurzacz jest dostosowany do czyszczenia na mokro? Jeśli nie, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy wciągać wilgotnych zabrudzeń, a raczej usuwać je inaczej, a dopiero na suchej powierzchni pracować odkurzaczem. Unikniemy dotarcia wilgoci do silnika i jego uszkodzenia w wyniku takiego działania. To bardzo istotna sprawa.

Drugą, kluczową kwestią, jest eksploatacja baterii. Umówmy się – to właśnie największy problem, z którym się zetkniesz. Odkurzacz może bowiem posłużyć nam bez problemu przez wiele lat, ale musimy zadbać o najbardziej podatny moduł na uszkodzenia, czyli zasilanie.

W odkurzaczach bezprzewodowych montuje się często baterie podobne do tych, które masz w swoim telefonie lub tablecie. A to oznacza, że podobnie powinniśmy się obchodzić z nimi. Jak należy to rozumieć?

Przede wszystkim – nie ładujemy odkurzacza do 100 % i nie rozładowujemy go całkowicie. Dbamy, by naładowanie zawierało się w przedziale 40 – 80 %, w ostateczności 20 – 80 %. Dzięki temu nasz odkurzacz posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Z drugiej strony, raz na jakiś czas warto dokonać resetu baterii. Co jakiś miesiąc, w zależności od częstotliwości ładowania, powinniśmy całkowicie rozładować odkurzacz i naładować go do 100 %.

A więcej o dbałości o odkurzacz, przeczytasz również na stronie https://topowe-agd.pl/odkurzacze/bezprzewodowe/jak-dbac-o-odkurzacz-bezprzewodowy//

Wybór odpowiedniego modelu odkurzacza bezprzewodowego

Wybór odpowiedniego modelu odkurzacza bezprzewodowego

Inną sprawą jest to, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać. To ważna sprawa, ponieważ wybór jest spory, a jeśli dokonamy słusznego, to dbając o niego odpowiednio, sprzęt posłuży nam przez wiele lat i nie będzie wobec niego zarzutów większych. Jaki odkurzacz bezprzewodowy zatem wybrać?

Ponieważ nie ma tutaj miejsca na rozbudowane analizy rynku, skorzystamy z gotowych opracowań. Przygotowano bowiem specjalny ranking, który nie tylko uwzględnia, jakie ma opinie dany odkurzacz bezprzewodowy, ale również odnosi te wypowiedzi do aspektów technicznych, odpowiadając od razu na komplet pytań, odnośnie konkretnego odkurzacza. Takie zestawienie jest oczywiście dostępne i możliwe do wykorzystania jako baza do wyboru własnego produktu pod kątem swoich potrzeb. Który jednak ranking wybrać, by mieć pewność rzetelności zawartych w nim informacji? W tym kontekście, zdecydowanie warto zdecydować się na ranking zawarty na stronie https://topowe-agd.pl/. Zapraszamy serdecznie, do zapoznania się z jego treścią, ponieważ pozwoli to na wybranie zdecydowanie najlepszego produktu, który będzie najpełniej dopasowany do Twoich wymagań, ale również do pewnych, podstawowych założeń, jeśli chodzi o jakość danego sprzętu. Zapraszamy więc serdecznie do tego, by znaleźć chwilę i z rankingiem się zapoznać.

Przechowywanie odkurzacza bezprzewodowego

Ostatnią sprawą jest to, jak przechowywać odkurzacz bezprzewodowy w czasie, w którym nie użytkujemy już go. Ma to wpływ na jego żywotność i na to, jak będzie on działać. Najczęściej wyróżniamy dwie sytuacje.

Czasem do zestawu dołączony jest specjalny panel, umożliwiający zawieszenie odkurzacza. To rzadsza opcja, ale jest ciekawym podejściem, ponieważ możemy umiejscowić wieszak w dowolnym miejscu. Pamiętać należy, by nie wieszać odkurzacza za delikatne elementy.

Znacznie częściej będziemy odkurzacz stawiać po prostu w odpowiednim kącie. Wtedy wyginamy rurę tak, by utrzymał on równowagę. To prosty sposób, jednakże dbamy, by miejsce nie było zbyt wilgotne i zbyt zimne. Dodatkowo unikajmy miejsc, w których odkurzacz może zostać przewrócony.

I to by w kwestii dbania na odkurzacz było na tyle. Zachęcamy do odwiedzenia cytowanych stron i pogłębienia tematów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here