Jakie mieszkania kupują Polacy?

0
922

Jak Polacy kupują mieszkania? Czy interesują ich mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, wybierają duże czy małe metraże, jakie lokalizacje są najpopularniejsze. Przyglądamy się jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce i odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Nowe mieszkania czy z drugiej ręki

Liczne badania pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej kupują mieszkania deweloperskie. Mieszkania z rynku pierwotnego stanowią ponad 70% wszystkich transakcji w naszym kraju.

To pokazuje, że cenimy komfort, nowoczesność i wygodę. Choć mieszkaniom z rynku wtórnego nie można odmówić klimatyczności i wielu innych zalet, to nie da się ukryć, że nowe mieszkania mają nad nimi wielką przewagę. Technologia poszła i cały czas idzie do przodu i w branży budowlanej widać to szczególnie wyraźnie. Instalacje fotowoltaiczne, solary, nowoczesne windy, podziemne parkingi, całodobowy monitoring – to tylko część udogodnień jakie deweloperzy oferują swoim klientom.

Nowe mieszkania – małe czy duże

Skoro już wiemy, że Polacy kupują głównie nowe mieszkania warto przyjrzeć się temu jaki metraż ich interesuje. Mimo systematycznego wzrostu standardu życia wciąż wybieramy niewielkie mieszkania. Lokale o powierzchni do 48 metrów kwadratowych stanowiły w ubiegłym roku niemal połowę wszystkich zakupionych mieszkań.

Zdarzają się też mieszkania po 70-80 metrów, jak również kawalerki, ale to już zdecydowana mniejszość.

Centrum czy obrzeża

Zdecydowana większość kupujących chce mieszkać z dala od centrum. Wcale nas to nie dziwi. W czasach gdy wszyscy mają samochód, a często nawet dwa dojazd do centrum nie jest problemem. Za to na co dzień można cieszyć się cisza i spokojem. Z takiego samego założenia wyszli deweloperzy Lublin, którzy na miejsce swoich inwestycji chętnie wybierają oddalone od centrum, piękne okolice Lublina. Jeden z nich zainwestował w powstanie Osiedla Marina nad zalewem zemborzyckim. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – mieszkania rozeszły się błyskawicznie. 

Na wynajem czy do zamieszkania

Większość kupowanych mieszkań nabywana jest w celu zamieszkania w nim. Nie brakuje jednak takich przypadków gdy mieszkanie jest kupione typowo pod wynajem. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w miastach studenckich jak Lublin czy Rzeszów, i oczywiście w większych ośrodkach akademickich również.

Więcej na temat mieszkań na sprzedaż znajdziesz na stronie dewelopera wikana.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here